wtorek, 29 stycznia 2013

Króliki-słowo wstępne


Królik domowy pochodzi od dzikiego królika śródziemnomorskiego . Należy do rodziny zającowatych mimo to krzyżowanie królika i zająca nie jest możliwe. Między królikiem a zającem istnieje szereg biologicznych różnic takich jak np. długość ciąży (u królika 31 dni a u zająca 50-52 dni), zdolność młodych do przetrwania (u królików młode są ślepe i gołe, pobierają tylko pokarm od matki, u zajęcy młode są owłosione i widzą ), a także budową ciała (u królików mała głowa, krótkie uszy, krótkie tylne nogi, u zajęcy długa głowa i uszy, silnie rozwinięte tylne nogi).




Królik domowy pochodzi  z basenu morza śródziemnego, południowej Hiszpanii i Francji, to z tych terenów króliki zostały rozprowadzone na inne części  świata.
Królik został udomowiony ok. 150-100 lat przed naszą erą, początkowa hodowla była oparta na chowie królików w  systemie zagród, tzw. Leporariach . Króliki posiadały zdolność łatwego dostosowania się do nowych warunków i wysoką płodność co przyczyniło się do ekspansji królika na terenach Australii, gdzie wcześniej w ogóle nie występował.

Pierwsze wyodrębnione rasy użytkowe królików pochodzą z XIX wieku i powstały na terenie Anglii, Francji i krajów Beneluxu.  Wpływ na rozpropagowanie hodowli królików  w Europie miała wojna francusko pruska z lat 1870-1871, to właśnie podczas niej walczący w pruskiej armii żołnierze zapoznali się z hodowlą królika a po wojnie na teren na który po wojnie wrócili żołnierze nastąpił wzrost hodowli królika.
Człowiek hodując króliki dążył do uzyskania jak najlepszych dla siebie cech tego zwierzęcia. W taki oto sposób z dzikiego królika uzyskano królika domowego o innych do swojego przodka cechach, zmiany to np. wzrost masy ciała z 1,5 kg do nawet 9 kg. U królików ras olbrzymich , a także wzrost długości ciała z 35-40 cm do 75 .

W historii króliki były wykorzystywane jako zwierzęta mięsna ale również ważna była rola ich futra które służyło do produkcji futer. Obecnie ze względu no coraz liczniejsze sztuczne materiały jak również świadomość ekologiczną w społeczeństwie rola królików jako zwierząt futerkowych jest mniejsza niż w przeszłości ale dalej występuje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz