sobota, 26 stycznia 2013

Najlepsza rasa królików na początek hodowli. Podział ras królików.


Przez wiele dziesiątek lat od udomowienia królika człowiek pracował nad wyodrębnieniem pożądanych przez siebie cech. W ten sposób człowiek stworzył unikalne rasy królików różniące się między sobą wielkością, budową, barwą, owłosieniem.
Rasy królików można dzielić ze względu na różne kryteria, jednym z najbardziej znanych podziałów jest podział ze względu na użytkowość królików i według tego kryterium  wyróżniamy następujące rasy królików:


-rasy mięsne
-rasy mięsno-futerkowe
-rasy futerkowe
-rasy wełniste

Innym rodzajem podziału może być podział ze względu na wielkość królika, ten kształtuje się w sposób następujący:
-rasy małe
-rasy średnie
-rasy duże

Króliki białe nowozelandzkie – króliki o wysokiej wartości użytkowej wyhodowane w Kalifornii  szybko rozprzestrzeniły się w Europie zachodniej stając się podstawą wielu europejskich ferm. Króliki białe nowozelandzkie mają śnieżnobiałą  okrywę włosami. Masa ciała tej rasy wynosi od 4 do 5,5 kg u królików dorosłych, króliki 3-4 miesięczne w zależności od dostawanej paszy mogą osiągnąć wagę 2,5-3,5 kg.  Króliki białe nowozelandzkie są rasą typowo mięsną, która posiada dość szybką zdolność do rozpłodu bo już w wieku 4,5 – 5 miesięcy. Króliki te posiadają również wysokiej jakości futro zaliczane jako materiał futrzarski. Króliki nadają się bez wątpienia zarówno do hodowli przemysłowej jak i hodowli przydomowej, amatorskiej. Króliki charakteryzują się świetnymi przyrostami i polecam je jako króliki do hodowli.

Króliki białe Kalifornijskie- Króliki wyhodowane w USA, jako krzyżówka królików białych nowozelandzkich, szynszyla (rasa królika-nie osobny gatunek) i królika rosyjskiego gronostajowego. Rasa należy do ras mięsnych, króliki osiągają wagę do 4,3 kg. W wieku 3 miesięcy ich waga przekracza 2 kg. Sierść o barwie białej z czarnymi oznakami na końcu nosa, uszach łapkach i ogonie. Podobnie jak rasa Nowozelandzka osiągają dojrzałość płciową w wieku 4,5 miesiąca. Ich futra również nadają się do produkcji ubrań dla człowieka. Króliki polecane do hodowli jako króliki mięsne.

Króliki nowozelandzkie czerwone – podobnie jak białe wyhodowane w USA, do polski sprowadzone z Anglii, posiadają mniej zwarta budowę ciała niż nowozelandzkie białe. Tempo ich wzrostu w naszych warunkach jest niższe niż ich białych krewnych stąd tez być może są mniej popularne w Polsce.

Króliki termondzkie- Króliki rasy mięsnej, charakteryzujące się wysokimi wskaźnikami płodności i plenności. Króliki termondzkie osiągają wagę ok. 2,5-3 kg w okresie 3-4 miesięcy. Obok Kalifornijskich i nowozelandzkich białych są obecnie dość  często stosowane  w hodowlach nastawionych na rasy mięsne.

Olbrzymy belgijskie- Rasa wyhodowana w Belgii, należąca do ras dużych. Króliki tej rasy charakteryzują się długim tułowiem, silnie rozwinięciem tylnych nóg i długich uszu. Króliki tej rasy osiągają wagę 7-8 kg w wieku dorosłym. Króliki hodowane często przez pasjonatów którzy biorą udział w wystawach, ze względu na niskie przyrosty masy mięśniowej w stosunku do zużytej paszy króliki słabo nadające się w hodowlach nastawionych na pozyskiwanie mięsa, wśród hodowców amatorów często jednak spotykane ale nie występujące raczej jako jedyna hodowana rasa.

Baran francuski-Króliki ras dużych, wyhodowane we Francji. Ich znakiem rozpoznawczym są oklapnięte, wręcz zwisające uszy. Barany Francuskie występują w licznych odmianach kolorystycznych. Ich waga dochodzi do 6,5-7 kg w wieku 12 miesięcy. Wskaźniki użytkowości rzeźnej są na podobnym poziomie co u Olbrzymów belgijskich. Poleca się ubój królików w wieku powyżej 6 miesięcy w celu uzyskania tuszek dobrze umięśnionych.

Olbrzym Srokacz- powstałą w wyniku skrzyżowania białych olbrzymów belgijskich z rasami plamiastymi na terytorium Niemiec. Jak u pozostałych olbrzymów wymagają większej ilości paszy w stosunku na kg. Przyrostu względem królików ras mięsnych. Nadają się do uboju po 6 miesiącu życia. Osiągają wagę do 6,5 kg.

Króliki niebieskie wiedeńskie- rasa królików powstała w Austrii, w okolicy Wiednia. Należą do ras średnich. Zdolność rozpłodową osiągają w wieku 5-5,5 miesiąca. Tempo wzrostu nieco niższe niż u królików nowozelandzkim czy kalifornijskich. Rasa o charakterystycznym zabarwieniu o stalowej barwie z odcieniem niebieskim.

Ras królików wyróżnia się ponad sto, tutaj opisałem tylko kilka najpopularniejszych ras w Polsce. W raz z biegiem czasu będę starał się uzupełniać opis ras królików o kolejne rasy.

Na koniec zechce krótko odpowiedzieć jaką rasę królika wybrać będąc początkującym hodowcą, Polecić tu mogę Króliki termondzkie, nowozelandzkie i kalifornijskie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz