piątek, 1 lutego 2013

klatka dla królików, budowa, projekt i porady dotyczące klatki dla królików


Każdy kto chce zacząć przygodę z królikami staje przed niewątpliwym dylematem tego gdzie postawić klatkę dla królików, jak ją zbudować, z czego ją zbudować i może czy budować ją w ogóle jeśli mamy np. jakieś inne nie wykorzystane pomieszczenia gospodarskie.


Odpowiednia klatka to odpowiednie warunki dla królika, zwierzę musi mieć wystarczają ilość miejsca a także musi być bezpieczny względem drapieżników czy szkodników, musi być osłonięty od warunków atmosferycznych, latem trzeba zadbać by królik miał cień w klatce, a zimą przy dużych mrozach ważne jest by królik miał większą ilość ściółki, a jeśli jest to samica która ma mieć młode to równie istotne jest by klatka była wyposażona w wykotnik  który pozwoli przeżyć duże mrozy młodym królikom. Jeżeli nasze klatki chcemy umieścić w pomieszczeniu zamkniętym musimy pamiętać by zapewnić dopływ świeżego powietrza i na koniec warto dodać ze budując klatkę dla królików i ustawiając ją w wybranym przez siebie miejscu należy pamiętać by jej obsługa była wygodna również dla nas. Codzienne zajmowanie się królikami, czyszczenie klatek itp. Musi być wygodne.

Najczęściej spotykanymi pomieszczeniami w których hoduje się króliki  są klatki. Klatki te mogą być zbudowane z drewna ale również gdy mają stać w pomieszczeniach zamkniętych mogą być zbudowane z metalowych jekli i siatki metalowej zgrzewanej o małych oczkach która może być użyta zarówno na drzwiczki, boki klatki jak i podłogę w formie rusztu. Warto tu zaznaczyć jednak  ze taka podłoga może  wpłynąć na odciski na łapach królików i raczej stosowana jest w klatkach dla tuczu rzeźnego.

Większość hodowców stosuje jednak klatki drewniane, Są one stosunkowo tanie w budowie i łatwo dostosować taką klatkę do naszych potrzeb a więc np. do zamierzonej ilości hodowanych królików czy też miejsca w którym klatka ma zostać ustawiona.

Klatki drewniane możemy zbudować jako jedno lub kilko kondygnacyjne. Klatki jedno kondygnacyjne są mniej opłacalne w budowie ponieważ na tą samą ilość boksów zostanie zużyte zdecydowanie więcej materiału a także klatki zajmą nam dużo większa powierzchnię. Plusem takiej klatki jest jednak automatyczne rozwiązanie problemu z moczem który nie będzie przesiąkał na niższe kondygnacje, nie jest to jednak aż tak wielki problem którym wypadałoby się sugerować przy wyborze rodzaju budowanej klatki ponieważ problem ten bardzo łatwo rozwiązać.

Ze względu na wyżej wymienione zalety zdecydowanie częściej hodowcy budują klatki kondygnacyjne, składające się zazwyczaj z dwóch-trzech pięter i tylu też pionów. Przy budowie tego typu klatek ważna jest podłoga między kondygnacjami która oddziela jeden boks od drugiego. Oczywiście chodzi tu o tu by nie przeciekał mocz. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie rusztu( drewnianego albo z siatki zgrzewanej) pod którym znajdzie się szufladka o niewielkim kącie pochylenia ku tyłowi która uniemożliwi skapywanie moczu na niższe kondygnacje. Jeśli na podłogę chcemy zastosować deski budując podłogę pełną a nie ruszt wówczas możemy położyć na nią coś co uniemożliwi przesiąkanie moczu, np. gumoleum. Same deski też poniekąd stanowią barierę przed skapywaniem moczu  i nie ma obowiązku dodawanie czegokolwiek do nich, wszystko zależy od konkretnego przypadku i tego jak klatka sprawdzi się w praktyce, wtedy to możemy przecież podłogę lekko przerobić jeśli obrany przez nas wcześniej sposób się nie sprawdził.

Przy budowie boksów warto również zastosować patent z możliwością regulacji szerokości boksów. Mając np. klatkę trójkondygnacyjną i dwu pionową mamy 6 boksów. Boksy te mogą być wystarczająco szerokie dla samic matek które mają odchować młode, w innych klatkach możemy jednak zastosować wyciąganą ściankę środkową która umożliwi nam podział szerszej klatki na dwie mniejsze w zależności od potrzeb, to praktyczne rozwiązanie dlatego ze nigdy do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć czego będziemy potrzebować za jakiś czas.

W naszych klatkach dla królików możemy również obić nasze krawędziaki konstrukcyjne cienkich blaszanych kątownikiem który uniemożliwi naszym królikom podgryzanie konstrukcji.
Bo zbudowaniu klatki dla królików należy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu klatki. W skład wyposażenia klatki dla królików musi wejść poidło, karmidło, paśnik, a także opcjonalnie wykotnik w klatkach samic matek.

Karmidło ma zapewnić królikom wygodny i łatwy dostęp do paszy. Karmidło może mieć formę zasypową w postaci karmideł dostępnych na rynku a także formę mis na karmę. Wielu hodowców jako karmidła stosuje np. stare kafle piecowe które są odpowiednio ciężkie by króliki je nie przewróciły. Nie wątpliwą zaletą karmideł zasypowych jest jednak  dozowanie karmy która nasypuje się do koryta karmidła z jego górnej części, w karmidłach nie zasypowych znacznie częściej możemy spotkać się z przypadkowym rozsypywaniem ziarna czy paszy przez króliki.

Poidła mają za zadanie zapewnić królikom stały dostęp do świeżej wody co jest niezbędne do prawidłowego żywienia królików. W klatkach dla królików możemy umieścić poidełka kulkowe które Możemy kupić w sklepie zoologicznym lub poszukać w sklepach internetowych dla gryzoni, poidełka takie mają pojemność zazwyczaj do 1 litra, nie polecałbym kupna  poidełek poniżej pojemności 600 ml. Innym ale równie dobrym a i tańszym rozwiązaniem jest zakup samych smoczków do poideł dla gryzoni, smoczki takie możemy wykorzystać do samodzielnej budowy poideł z butelek bądź ambitnie do budowy całego systemu pojenia wykorzystując prócz smoczków specjalne rurki, złączki itp. Nie polecałbym stosowania miseczek jako poideł ze względu na to że króliki będą wylewały wodę co utrudni nam utrzymanie czystości w klatkach.

Paśniki dostępne są przede wszystkim w postaci drabinek na siano i trawę, pozwalają nam dłużej zachować czystość a więc użytkowość pokarmu co pozwala nam zaoszczędzić ilość zużytego siana, w przypadku nie stosowania paśników siano po pierwszej konsumpcji zostaje zdeptane przez króliki, i potraktowanie niczym ściółka.

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy i treściwy artykuł. Dodałbym, że robiąc spody do klatek potrzebna jest siatka z grubym drutem - super sprawdza się oczko 13 x 76 mm z drutu 2,45 mm: http://www.rabatka.pl/i1226_Krata_zgrzewana_do_klatek_i_oslon_76_x_13_mm_drut_245_mm_ITAL_PREMIUM_rolka_na_metry.html

    OdpowiedzUsuń