niedziela, 6 stycznia 2013

Żywienie królików


W hodowli królików bardzo ważne jest żywienie. Od niego właśnie zależy prawidłowy wzrost i rozwój królika a także jego zdrowowotność.  Dieta naszych królików powinna być zróżnicowana i dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych, takich jak białka, wodę, cukry, tłuszcze.


Króliki są zwierzętami roślinożernymi ale karmienie ich samą zielonką nie przyniesienie nam odpowiednich efektów i szybkiego wzrostu. Nieodzownym elementem diety królików powinna być pasza, Mozę być to pasza treściwa zakupiona od producenta w formie granulatu dla królików i ona daje nam najlepszy efekt w przyrostach a Mozę być to również mieszanka zbóż, duża część hodowców królików mieszka na wsi i dysponuje swoim zbożem i wykorzystuje je do karmienia królików.

W przypadku granulowanych pasz treściwych należy wspomnieć o podziale pasz ze względu na przeznaczenie. Istnieją specjalne rodzaje pasz dla karmiących samic, młodych, czy też królików rzeźnych przeznaczonych docelowo do uboju. Różnią się one nieco składem i pozwalają lepiej dopasować ilość składników odżywczych i ich rodzaje zgodnie z potrzebami królików w ich obecnym stanie rozwoju.
Do żywienia królików w okresie wiosenno jesiennym możemy wykorzystywać świeżą zielonkę, pamiętać przy tym jednak należy by zielonka stanowiła dodatek do diety królików a nie jej podstawę.

Oprócz traw królik powinien mieć dostęp zarówno do siana jak i do paszy głównej pełno treściwej. Mimo ze trawa zawiera w sobie dużo wody to królików ciągle powinien mieć dostęp do świeżej wody, bardzo ważne jest to latem przy dużych temperaturach, wtedy wodę należy zmieniać stosunkowo często by nie byłą mocno ogrzana przez promienie słońca. Zimą natomiast musimy uważać by woda nie zamarzła i również zmieniać ją często. Latem przy wielkich upałach należy pamiętać by królik miał cień a także można włożyć do klatki np. butelkę z  zimną wodą czy też wręcz lodem która ochłodzi nam nieco temperaturę w klatce.

Do diety królika bez wątpienia należy dodać buraki i marchew, należy unikać roślin zgnitych, ważne by pokarm był wolny od zanieczyszczeń. Uważnie trzeba postępować z ziemniakami i unikać karmienia w surowej postaci, ziemniaki powinny być ugotowane i zmieszane ze śrutą zbożową. 

Przy karmieniu królików ważne jest by pokarm był świeży, na bieżąco z klatki należy usuwać pozostałości pasz , roślin okopowych czy niezjedzonej zielonki  by nie zepsuły się i nie poszkodziły królikom. Króliki powinny być karmione w miarę możliwości o podobnej porze każdego dnia. Powinno się unikać gwałtownych zmian w  diecie a owe elementy wprowadzać należy stopniowo, w małych ilościach przez kilka dni. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz