wtorek, 5 lutego 2013

Chów królików na głębokiej ściółce


Wśród hodowców królików większość jest mieszkańcami wsi. Często są oni w sytuacji kiedy do dyspozycji  mają nieużywane budynki inwentarskie.  Budynki takie mogą posłużyć do chowu królików na głębokiej ściółce.


Przy dostosowywaniu budynku do hodowli królików musimy mieć na względzie to by budynek uniemożliwiał przedostanie się do środka szkodników a także by uniemożliwić królikom kopanie nor.
Króliki powinny znajdować się w specjalnie wydzielonych boksach które uniemożliwią im swobodne przemieszczanie się co pozwala nam zachować kontrolę nad naszym  stadem dzięki której możemy uniknąć rozpłodu królików spokrewnionych ze sobą. Zagrody powinny mieć wysokość która uniemożliwi królikom przeskakiwanie z jednego boksu do drugiego, takie warunki powinna nam już zapewnić zagroda o wysokości ok. 90-100 cm.
 
Przy rozkładzie boksów należy pamiętać o tym by zostawić sobie możliwość swobodnego oporządzania królików. Nasze boksy możemy budować z prętów metalowych o rozkładzie szerokościowym po między prętami uniemożliwiającym przechodzenie królików z boksu do boksu. Boksy możemy konstruować również  z siatki zgrzewanej lub zwykłej o odpowiedniej wysokości a także z drewna.

Na wyposażeniu boksu podobnie jak klatki musi znaleźć się poidło, karmidło i ewentualnie paśnik. Z uwagi na to, że w pomieszczeniu nie panują takie mrozy jak na zewnątrz i ze względu na grubą warstwę ściółki, która umożliwi samicy budowę bezpiecznego i ciepłego gniazda jako wyposażenie zbędne możemy uznać wykotnik.

Chów na głębokiej ściółce jest w mało popularny wśród hodowców ale pozwala nam wykorzystać nieużywane do tej pory budynki, a także uniknąć kosztów związanych z budową klatek dla królików. Sposób i miejsce chowu królików jest jednak sprawą indywidualną każdego hodowcy która musi być dostosowana do indywidualnej sytuacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz