środa, 3 kwietnia 2013

Króliki, ich choroby i porady jak ich uniknąć

Króliki to delikatne zwierzęta i nie trudno o ich problemy zdrowotne  dlatego ważne dla wszystkich hodowców jest odpowiednie dbanie o swoje zwierzęta. Ważne dla dobrej kondycji królików jest to by króliki były odpowiednio żywione i były trzymane w dobrych, higienicznych warunkach. Z uwagi na trudności w leczeniu królików największy nacisk powinno się kłaść na zapobieganie chorobom niż ich leczenie. W przypadku zapobiegania ważne są szczepionki i odpowiednie warunki trzymania królików.



Wśród hodowców królików szczególnie źle wspominane są myksomatoza i pomór. Te wirusowe  choroby potrafią zdziesiątkować stado podstawowe jak i tucz. W walce z tymi chorobami najlepszym sposobem jest szczepienie królików zanim dojdzie do choroby.

Myxomatoza- charakteryzuje się obrzękiem głowy, okolic uszu, nosa, podwyższeniem temperatury ciała. Jest to choroba silnie zakaźna i podlega rejestracji, zgłoszeniu do weterynarza i utylizacji chorych zwierząt.
Sposobem na zapobieganie jest szczepionka, powinna zostać podana królikom pomiędzy 4 a 12 tygodniem życia królika. Zalecane jest ponowne szczepienie królików po okresie 6 miesięcy. W Polsce dostępna jest szczepionka o nazwie Myxovac M produkowana przez Puławskie zakłady Przemysłu Bioweterynaryjnego.

Pomór Chiński- po raz pierwszy choroba ta została opisana w 1984  w Chinach. Choroba ta charakteryzuje się gwałtowną dusznością, wyciekiem z nosa, porażeniem części ciała, śmiertelność przy pomorze to ok. 90-100 %. Jest to choroba silnie zakaźna a wirus przenoszony drogą kropelkową i bezpośredni kontakt może przeżyć kilkadziesiąt dni dlatego po ustąpieniu choroby należy przeprowadzić dezynfekcję pomieszczeń. Sposobem zapobiegania pomorowi podobnie jak w przypadku myksomatozy jest szczepionka. W tym celu najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Udar Słoneczny- w szczególności króliki trzymane w klatkach na zewnątrz narażone są na ostre działanie promieni słonecznych dlatego w wakacyjne upalne dni ważne jest zapewnienie królikom zacienionego miejsca i stałego dostępu do świeżej wody.

Biegunka- spowodowana zazwyczaj złym odżywianiem lub gwałtownymi zmianami w żywieniu, w celu wyleczenia stosuje się dietę składającą się z bogatych w witaminy lekkostrawnych pokarmów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz